PITTA

Psiholoģiskais portrets
Kas Pittās pievilcīgs?
Kas kaitinošs Pittās?
Kas Pittām kaitīgs?
Enerģētika un ārējais izskats
Seksualitāte
Karjera
Stils, krāsu gamma un dārgakmeņi

Rekomendācijas cilvēkiem ar dominējošu Pitta došu.
Sezonāli un ikdienas darbību veidi
Fiziskā slodze
Aromaterapija un ķermeņa kopšana

 

Psiholoģiskais portrets

Niknumā zvērojošs ugunsvēmēja pūķa acu skatiens dārgakmeņu apmirdzētā pilsētā – lūk, īstā Pittas daba.

Pittu, visuma dinamisko spēku, ietekmē uguns elements. Pitta apskalo mentālo ķermeni. Uguns simbols auns ar mežonīgu sparu metas ar ragiem uz priekšu. Pittas uguns enerģija koncentrējas saules pinuma čakrā manipurā jeb enerģijas čakrā. „Manipura” no sanskrita tulko kā „mirdzošais dārgakmeņu mājoklis”, un šis termins ideāli apzīmē Pittas enerģiju.

Pittai piemīt kolosāla saules enerģijas rezerve un tas atspoguļojas tās augsti intelektuālajā un cēlajā izskatā. Tāpat kā citu ajurvēdisko tipi pārstāvji, augsti attīstīti nobrieduši Pittas iet pa pašizziņas ceļu un saprot savu patieso misiju. 

Pitta vienmēr pieprasa lauvas tiesu un parasti to dabū. Pittas – tie ir nikni, uguni spļaujoši pūķi. Atstājot aiz sevis izdedzinātus tuksnešus, viņi neganti traucas uz priekšu, demonstrējot nevaldāmu sparu un neizsīkstošu aunisku enerģiju. Pittas unikāli ar to, ka viņu fizioloģiskie un psiholoģiskie centri lokalizējas vienā un tajā pašā ķermaņa centrālajā daļā – saules pinuma apvidū.

Pittas galvenās īpašības – enerģiskums, ambīcijas un agresija; pēc šīm īpašībām viņus viegli pazīt. Piedzimis no visuma enerģijas, Pitta idejas iemieso realitātē un pasaku pārvērš par īstenību. Beigu beigās Vatu kosmiskā mīlestība (sirds čakra anahata) un radošā iztēle (kakla čakra višudha) izaug no visuma uguns enerģijas. Kad Pittas doša ir harmoniska apzinīgas dzīves rezultātā, tās ugunīgā enerģija paceļas līdz augstākajām čakrām.

Pitta spēlē katalizatora lomu tam pašam paātrinājuma spēkam, kurš mobilizē abu pārējo tipu darbību – Vatas un Kaphas. Pittas bauda absolūtu varu, kontrolējot katru jaunu situāciju. Viņu mērķis vienmēr ir uzvara, bet auna spēks viņiem piešķir spožumu un vienreizību. Viņi prot koncentrēties uz vienu uzdevumu un visus spēkus sakopot tā izpildīšanai. Saules spēka skubināti viņi ir teatrāli un efektīgi, viņi ir aktieri elpu aizraujošā izrādē.

Katra šī tipa pārstāvja individuālās pilnības pakāpe var plaši variēt. Tas nozīmē, ka uz katru harmonisku un ideālu aunu vienmēr atradīsies krūmos noslēpusies aitiņa. Pittas dzīvo mentālā saskaņā ar sevi un pasauli. 

Pittas momentāni un neprognozējami „uzsprāgst”. Viņu aizkaitināmība un dusmas pārsteidz svešinieka iztēli. Pittām daudz jāstrādā ar savu apziņu, lai kaut kad saprastu, ka bez viņiem uz zemes dzīvo daudz dažādu tipu cilvēku. Mēģinājums nomierināt Pittu ir kā meža ugunsgrēka savaldīšana. Vai bieži izdodas nodzēst meža ugunsgrēkus, kuri sausajā gadalaikā uzliesmo milzīgās platībās?

Tajā pašā laikā viņu nevaldāmā griba atbildīga par cilvēces gigantiskiem izrāvieniem zinātnes un tehnoloģiju jomās. (Tāpat arī par ekoloģiski kaitīgas rūpniecības veidu attīstību.) Pittu viegli var pazīt pēc tādām rakstura īpašībām kā mērķtiecība, godkāre, viengabalains raksturs un valdonīgums.  

Ja Vatām jāpārņem enerģisko Pittu stiprās puses, tad Pittām jāiemācās nepārspīlēt savu „es”, jābeidz sevi uzskatīt par zemes nabu un jāmācās nepārvērtēt savu nozīmi. Pittām nav pastāvīgi par sevi jāatgādina un jāpierāda, ka viņi ir centrālais un vadošais spēks dažādu tipu cilvēku mijiedarbībā. Šo lomu viņiem piešķīrusi daba, jo ne jau velti Pittām attīstīta manipura čakra – pašizpausmes centrs. Visiem cilvēkiem ir karmiskie parādi, tāpēc nevajag izjaukt visuma arhitekta plānus. Tā ir galvenā mācība, kuru jāsaprot Pittām. 

Manipura pārvalda ne tikai Pittas došu, bet arī jaunības periodu katra cilvēka dzīvē. Tas ir normāli, ja Pittu dēvē par „karstgalvi” arī tad, kad tas sadusmots. Pitta nekad nav noturams uz starpa līnijas. Taču maratona distancē viņam skrējiena temps jāsamazina, jāpalūkojas apkārt, kā klājas pārējiem skrējējiem. Centru var saukt par centru, kad viņa apkārt perifērija, bet pats par sevi viņš nevar atsevišķi eksistēt. Avangards – tā ir Vata, bet aizmugure – Kapha. Tikai tad, kad Pittam apkārt ir komanda, viņš varēs izpildīt uzdevumu.

Pittām vienmēr jāatceras par cilvēkiem! Laiku pa laikam ugunsspļāvējam pūķim jānobremzē, lai pavērotu apkārtni, ieraudzītu atsevišķus cilvēkus un ieskatītos sevī.

Pittām piemīt visaugstākais enerģijas potenciāls. Ja viņi tiks galā ar savu augstprātību attieksmē pret cilvēkiem, tad spēs iepazīt cilvēciskā „es” noslēpumus. Viņiem piemīt vislielākais satviskās domāšanas talants, kura ved uz harmoniju ar sevi un pasauli.

Dinamiskajiem Pittām raksturīga izplatīta kļūdīšanās. Šī tipa cilvēki maldīgi uzskata, ka par veiksmes mērauklu kalpo materiāla rakstura iekarojumi un uzvaras. Taču žilbinošās liesmas centrā slēpjas dārgakmens, atdzisis pats no savas spožās aukstās gaismas. Kad Pitta iemācīsies uzveikt šķēršļus, kurus uzcēlis viņa paša ego, viņš pārsteigts atklās, ka dzīve nebeidzas ar materiālo dimensiju, ka bez materiālajām vērtībām dzīvē eksistē arī citas vērtības un mērķi, uz kuriem var tiekties un jātiecas reālajā dzīvē.   

uz augšu

Kas Pittās pievilcīgs?

Pie Pittas pozitīvajām īpašībām pieskaita labsirdību un jautrību, enerģiskumu un aktivitāti, augstu intelekta līmeni, labu dikciju, asprātību, drosmi un dedzību. Pirmo reizi iepazīstoties ar Pittu, uzkrītoša šķiet viņu disciplinētība, iekšējā prasība pēc „harmonijas un kārtības”. Viņi ir pieklājīgi un uzticami. Neprātīgus drošsiržus, kuri cīnās ar likteni, meklējiet starp Pittām. Viņi nepadodas apstākļiem un liek tiem srādāt savā labā. Parasti Pittas ir punktuāli, kašķīgi, sīkumaini apnicīgi un ļoti vērīgi. Viņi labi atceras informāciju un uztver citu idejas. Kad par cilvēku saka, ka viņš „prot koncentrēties”, nešaubieties, ka viņš pieder tipam ar dominējošu Pittas došu. Pittas ir mīloši un maigi laulātie un vecāki. Viņi ir ļoti mērķtiecīgi un godkāri. Pittas – tie ir visdisciplinētāko un punktuālāko cilvēku tips. Viņi ir ļoti atbildīgi un spēj skaidri novērtēt situāciju.

uz augšu

Kas Pittās kaitinošs?

Kad Pittas doša zaudē līdzsvaru, šī tipa cilvēki kļūst uztraukti un agresīvi. Jebkurā stresa situācijā viņi „iziet no sevis”, neveiksmēs vaino citus (un nekad paši sevi), kļūst nikni, kliedz, vicina dūres. Tādos brīžos viņi kļūst rupji, nepieklājīgi, izsakās asi. Kad Pittas ir sadusmoti, viņiem mainās balss tembrs un tonis, viņi spēj apbērt apkārtējos ar lamām un rupjībām (ugunsspļāvēju pūķu uzbrukums!).

Pittas fanātiski iet uz nosprausto mērķi. ar to nepietiek, - viņi noteikti grib panākt, lai visi pārējie arī ietu pa to pašu ceļu. Reizēm Pittas došas disharmonija izpaužas kā šī tipa cilvēku apvainošanās, noslēgšanās (aizvainota noslēgšanās), nikna polemizēšana un vēlme kritizēt.

Manipura čakra notur aktīvas pārvaldīšanas enerģiju, tā ir cīnītāju un valdnieku čakra, tāpēc Pittas var būt ārkārtīgi kareivīgi, nepielūdzami un nežēlīgi. Kad manipura bloķēta, Pittas kļūst neciešami, dusmīgi, greizsirdīgi un skaudīgi. Viņi spējīgi pat uz spēcīgu negatīvās enerģijas izlādēšanu naida veidā, bet no tā cieš paši, jo šī enerģija viņiem sagādā kuņģa, zarnu un ādas slimības.

uz augšu

Kas Pittām kaitīgs?

Pittas ātri apvainojas. Ja viņi mēģina savu aizvainojumu apspiest, neizrādīt aizskarto patmīlību, bet izrāda ārēju mieru, tad sāk sev pārmest, grauzt, un tas neveicina labu veselību. Viņiem jāmācās abstrahēties no situācijas un skatīties uz to ar sveša novērotāja acīm. Varbūt tad aizvainojums viņiem neliksies tik briesmīgs.

Šie cilvēki „ar pipariem un etiķi” mīl sacensties. Viņiem piemīt zināms fiziskais spēks, bet viņiem nepatīk zaudēt. Viņiem piemīt kaujas gars, kurš stimulē uz varoņdarbiem un piepildījumu, bet viņiem nav daudz izturības. Zaudējumus viņi pārdzīvo tik smagi, ka gatavi kauties, uzskata, ka aizskarts viņu gods.

Pittām ir laba gremošanas sistēmas darbība, bet, kad Pittas sāk ēst skābu, pikantu, ceptu, sālu un konservētu pārtiku, kura bagātīgi papildināta ar garšvielām, Pittas doša viegli zaudē līdzsvaru. Pārēšanās, alkohola lietošana un ēšana vēlu vakaros veicina nakts murgus, Pittas sapņos redz sevi piedalāmies kautiņos, karos ar asinsizliešanu, vardarbību un nogalināšanu.

Neharmoniska Pittas doša signalizē ar pārmērīgu kritiskumu un paškritiku, pedantismu, kā arī ar tuvinieku un padoto tiranizēšanu. Cilvēks bez acīmredzama iemesla uzbrūk apkārtējiem, viņu aizskar katrs nevietā pateikts vārds.

Pittas ir godkārīgi. Vēlēšanās parādīt savu „es”, izcelties citu priekšā, parādīt savas neparastās spējas tā, lai visi tās ierauga, viņus ievilina slazdā: viņi pārvērtē savus spēkus un prasa no citiem cieņu un atzinību. No apkārtējiem lielu atzinību nesaņēmuši, viņi var saskābt un no šķindošās bruņās tērpta Marsa pārvērsties par štāba skrīveri, kurš galanti klanās dāmu priekšā. 

uz augšu

Enerģētika un ārējais izskats

Pittas izceļas ar skaistu, proporcionālu ķermeņa uzbūvi. Viņi ir normostēniķi ar „vidēju skeletu” (nav kaulaini kā Vatas). Viņiem normāla, līgana gaita, vidēji lielas delnas. Parasti Pittām muskulatūra attīstīta samērīgi, un tas viņiem piešķir sportisku izskatu. Viņi ātri sarkst. Pittām uz ķermeņa mēdz būt daudz dzimumzīmju. Viņiem vienmēr karstas rokas un kājas, viņi bieži un stipri svīst. Svars Pittām viegli pieaug un tikpat viegli viņi to „nomet”.

Ja redzat jaunu labi noaugušu sievieti ar kuplām krūtīm, līganiem, skaistiem gurniem, tievu vidukli un slaidām, bet ne garām kājām, tad nešaubieties, ka viņas konstitūcijā spēcīgi dominē Pittas doša. Pittām izlēmīga gaita, viņi nekad nestaigā sagumuši.

Pittas bieži pārdzīvo enerģijas uzplūdumus un apsīkumus. Tas atspoguļojas uz viņu ārējo izskatu, pašsajūtu, miegu un spēju iegaumēt jaunu informāciju. Starp Pittām ir daudz gardēžu, kuri spēj priecāties par ēdiena kvalitāti un skaistu pasniegšanu.

uz augšu

Seksualitāte

Sakarā ar to, ka Pittu pārvalda Saule, saules starojums nāk no visām darbībām, ar ko nodarbojas šī tipa cilvēki. Saules spožums un diženums nevar neietekmēt likteni, nodomus, mērķus un Pittas individualitāti. Tāpat kā Saule, Pittas atrodas pašā notikumu centrā, viņi vienmēr atrodas kaujas arēnas centrā. Pittās trako pirmatnējas, stihiskas enerģijas, kuras viņu mudina uzbrukt ar auna gariem mērķim. Pitta visur un vienmēr tiecas būt pirmais. Bez melīgas kautrības viņš nenoguris laužas uz dzīves un mīlestības pirmajām līnijām.  

Kad Pittas intelektuālā uguns mijiedarbojas ar mānīgajiem bezdibenīgajiem Kaphas ūdeņiem, var rasties grūtības, jo Pittas pāri plūstošā uzvaras mānija un tieksme būt pirmajam gandrīz neatstāj vietu noderīgai mijiedarbībai.

Lūk, šī tipa cilvēkiem raksturīga situācija: Pitta dedzīgi uzsāk startu, visiem spēkiem neganti traucas uz priekšu…. Un sadeg pelnos, vēl nesasniedzis finiša līniju. Pittas sevi uzskata par spīdošiem mīļākajiem, bet patiesībā viņiem bieži trūkst pacietības un pazemības. Nebūdami spējīgi uz kompromisu, viņi nevar harmoniski sadzīvot ar partneriem.  

Īsi sakot, viņi spējīgi izrādīt brīnumainu kaisli un kļūt par visdedzīgākajiem un nevaldāmākajiem mīļākajiem tad, kad paši jūtas neatkarīgi. Pittas bieži ziedo savu maigo raksturu intelektuālām spējām. Potenciāli intīmās attiecībās Pittas spēj piedzīvot milzīgu laimi, ja šīs attiecības viņiem netraucē tuvoties mērķim.  

Pittām sekss – tā nav vienkārši noteiktu darbību secība, kuru būtība ietver dzimtas turpināšanas instinkta apmierināšanu. Taču Pittas nedrīkst izturēties pret seksu kā pret baudkāres aktu, kuru diktē dzimumtieksme, jo tā viņi ātri pagurst un zaudē enerģiju. Tā kā Pittām piemīt iedzimts intelekts, viņiem seksuālie kontakti jāpadara cildeni, jāienes tajos glāstus, maigumu, rūpes par partneri. Lai Pitta nesadegtu pelnos, bet saglabātu savu kūsājošo enerģiju, viņam emocijas jālaiž caur sirdi, nevis caur ģenitālijām. Kad Pittas rīkojas pretēji savai dabai un pret seksu izturas kā pret sportu, viņu iedzimtā augšupejošā enerģija sāk plūst atpakaļ un viņi piedzīvo seksuālu frustrāciju.  

Pittas bieži kļūst impotenti un neauglīgi. Iemesli var būt dažādi: frustrācija, spermas kvalitātes traucējumi vai priekšlaicīga ejakulācija. Pittām jāiemācās ievirzīt dabiskās vīrišķās enerģijas plūsmu vajadzīgajā gultnē. Situācijas paradokss ir tāds, ka visvīrišķīgākajam tipam jāiemācās pacietība un lēnprātība. Tikai tā viņš varēs iegūt maksimālu labumu no savas iedzimtās drosmes. Zināšanu trūkums par mūsu patiesajām potencēm rada sliktus ieradumus un ved uz degradāciju.

Pittām tas izpaužas kā prasība demonstrēt savu seksuālo pārākumu, kas vienmēr beidzas nožēlojami.

Ja enerģiju Pittas laiž caur sirdi, līdzjūtības, pacietības un maiguma centru, tad šī tipa cilvēki izceļas ar neizsīkstošu vīrišķo enerģiju. Bet, ja uguns nevaldāmi kvēlos, tā noteikti sadedzinās savu saimnieku. Pittām, kuri iemācījušies pareizi izmantot savu enerģiju, lieliski veidojas attiecības ar partneri, viņi spējīgi uz daudzām ejakulācijām.

Par piemērotiem partneriem Pittām kļūst Kaphas, Kaphas-Pittas un Pittas-Kaphas. Tas ir dziedniecisks balzāms Pittas rētām un apdegumiem. Lai dzīvotu harmonijā ar Pittu, arī viņa partnerim jāgūst prieku un fiziskiem darbības veidiem un karsti jāmīl dabas skaistums.

uz augšu

Karjera

Pittas labi jūtas materiālu uzvaru sfērā. Visumā nav tādu šķēršļu, kurus nevarētu uzveikt vai ar saviem ragiem - stariem izlauzt auns. Kad viss zaudēts, kad viena aiz otras seko neveiksmes, Pitta uzlādējas ar jaunu enerģijas devu un no jauna laužas uz mērķi.

Uguns cilvēki – viņi ir apbrīnojami. Viņi pelnījuši mūsu aplausus, un atzinību par novatorismu, uz kuru nav spējīgi citu tipu cilvēki. Viņi ir piedzimuši, lai spēlētu galvenās lomas dzīves izrādēs, tāpēc viņiem jādod galvenās lomas, nav jātraucē un jāizrāda cieņa. Ja Pitta jūt, ka viņam pateicīgi un novērtē viņa darbu vērtību, viņš ar atvērtu sirdi un dvēseli arvien ātrāk trauksies uz priekšu, uz augšu, uz mērķi. Kā ugunīgs pūķis viņš uzstādīs un atrisinās arvien grandiozākus un apjomīgākus uzdevumus. Taču, ja Pittu neievēros, neatbalstīs ar atzinīgiem vārdiem, neteiks, cik viņš labs un apbrīnojams, tad viņš kā auns ietiepīgi stāvēs uz vietas, un apkārtējie būs spiesti atzīt viņa nopelnus. Viņiem ļoti nepieciešama mūsu cieņa.

Pittas saulainā enerģija apgaismo lietišķo pasauli un izcilākās darbības materiālajā plānā. Ja Kapha lieliski tiek galā ar sadzīves, lauksaimniecības un vecāku uzdevumiem, bet Vata gūst sekmes zinātnē un garīgajā sfērā, tad Pittas veiksmīgi nodarbojas virzienā, kurš veicina progresu. Viņi ir labi administratori, direktori un novatori. Ja aizšķērsosiet Pittām ceļu, sadegsiet viņu ugunī.

Pittas uguns spīd spoži, viņš redzams pa gabalu, bet tuvumā apžilbina. Bet kas to uztur? Miera, klusuma, zemes pasaule un Kaphas ūdeņi. Taču izrādās, ka uguns, kura savieno debesis un zemi, ar grūtībām tiek galā ar ikdienas darbiem. Katru dienu Pitta gatavojas kaujai. Viņš apbruņojas ar asu zobenu, kā aiziedams Simtgadu karā.

Kad Pitta ignorē savu dabu, viņš kļūst augstprātīgs un iedomīgs. Kad Pitta kļūst pacietīgs, prot gaidīt un saglabā mieru, mācās cienīt cilvēkus un atsaukties uz citu lūgumiem, viņa reālais spēks daudzkārtīgi pieaug. Kamēr Pitta neiemācīsies cienīt apkārtējos, viņš bezjēdzīgi trauksies milzīgā ātrumā, kamēr sadegs. Pittām jāiemācās līdzjūtība un jāpārtrauc kritizēt citus.   

Visiem cilvēkiem jāsaprot, ka pasaulē katras būtnes dzīvība ir vērtība, ka visām dzīvām būtnēm ir vienādas tiesības uz labklājību un uzplaukumu. Visuma nedala dzīvību „savējie” un „svešie”, vajadzīgie un liekie. Katra dzīva būtne atrodas uz savas evolūcijas pakāpes un tiecas uz savas dzīves mērķu sasniegšanu. Uguns cilvēki manto radžastiska rakstura  karmu, tas ir, karmu, kurā iemiesots universālas aktivitātes raksturs.

Kad Pitta ietiepīgi ar papēžiem min zemi, viņa patiesā daba regresē, pārvēršas par stagnācijas, pagrimuma, tamasisku inertuma valstību. Pittam jāiet uz priekšu, uz sattvisko pasauli. Sattva – tas ir līdzsvara un harmonijas stāvoklis. Sattvā karstā, kvēlojošā uguns pārvēršas par dzestru mirdzumu. Lai sasniegtu sattvu, Pittam bez paguruma jāstrādā ar savu ugunīgo ego.

Pittas – dzimuši vadītāji; tie ir prezidenti un premjerministri, direktori un priekšnieki, valsts iestāžu un organizāciju vadītāji. Pittas bieži kļūst par arhitektiem, dizaineriem, inženieriem, zinātniekiem. Viņu vērīgums un intuīcija noder novatoriskās lietās, kad apgūst jaunus virzienus un sper pirmos soļus. Pittas gūst panākumus augsto un pirmrindas tehnoloģiju sfērā. Viņi var kļūt par labiem programmētājiem kosmisko lidojumu vadības centrā vai militārās rūpniecības kompleksā. Pittām piemīt laba mākslinieciskā gaume un spējas gūt panākumus vizuālās mākslas un dizaina jomā.

Pittas – dzimuši vadītāji, bet viņu drosmi, uzstājību un enerģiju var salīdzināt ar lodveida zibeni.     

uz augšu

Stils, krāsu gamma un dārgakmeņi

Pittas parasti ģērbjas eleganti, pareizi domājot, ka „pēc apģērba novērtē”. Viņu kritērijs apģērba izvēlē – izsmalcinātība. Ar apģērba palīdzību viņi iekaro sabiedrībā panākumus. Viņi nesaprot un nepieļauj nekārtīgu ģērbšanos. Pitta nekad neģērbs nemodernas lietas, bet tajā pašā laikā centīsies nebūt pārāk uzkrītoši. Ja kāds atļausies uzģērbt līdzīgu tērpu, Pitta obligāti pārģērbsies, lai sevi parādītu labākā gaismā. 

Uguns cilvēki piesaista sev apkārtējo uzmanību, pie viņiem apstājas skatieni. Viņiem patīk valkāt dārgus tērpus, kuri labi izceļ sportisko, enerģisko figūru.
Pittām jālieto drēbes no dabisku izejvielu audumiem baltā, zilā, zaļā, violetā krāsā, ar malvas, ceriņu, lavandas nokrāsu, pasteļtoņos un to kombinācijās.

Pittas vienmēr iet vadošās modes tendenču un stila priekšgalā. Pitta  vienmēr ir kārtīgs  un labi ģērbies, apģērbam vienmēr ir kāda „rozīnīte”, pēc kuras viņu viegli pazīt pūlī.

Ja Pittas pārmērīgi daudz, tas šīs konstitūcijas cilvēkiem nav ieteicams izmantot rotaslietas no dārgakmeņiem un uguns metāliem. Un otrādi, - dziednieciski uz viņiem iedarbosies tās rotas, kuras pastiprina visu čakru enerģiju izņemot manipuru. Piemēram, ceriņu violets akmens satur gaisa un ūdens spēku, palīdzot ugunij kontrolēt emocijas. Ja to liek ap kaklu zelta ietvarā, tas harmonizē uguni un valkātāju padara līdzjūtīgu. Pittas dziednieciskie akmeņi – pērles (pirmelementi – ūdens, gaiss un zeme), tirkīzs, safīrs, smaragds, bet metāli – varš un platīns. 

uz augšu

IETEIKUMI CILVĒKIEM AR DOMINĒJOŠU PITTAS DOŠU

Sezonāli un ikdienas darbības veidi

Par Pittas gadalaiku var uzskatīt vasaru, jo vasarā cilvēkiem, kuru konstitūcijā dominē šī doša, rodas daudz problēmu. Pittas dabiskā uguns saules karstajos svelmainajos staros tikai pastiprinās. Lūk, kāpēc Pittām jau laikus jāgatavojas šai sezonai un apdomīgi jāsamazina aktivitātes līmenis.

Ideāls vasaras pavadīšanas laiks Pittām – tā ir atpūta kopā ar ģimeni un draugiem dabā, strautu, avotu un kalnu ezeru tuvumā, vietās, kur var peldēties. Pittām neiesaka vasarā atpūsties un sauļoties karstās jūru un okeānu pludmalēs, jo uguns konstitūcijas cilvēku āda saulē ātri apdeg un iekaist. Ja tomēr Pittas dod priekšroku pludmalei, tad uzturēties pludmalē drīkst tikai saulrieta laikā un pēc tam. Šajā laikā viņiem ieteicams arī peldēties un skriet pa pludmales smiltīm.

Kad niknuma lēkmes sakarsē Pittas ugunīgo degvielu, sekas ir graujoša ietekme uz veselību. Kad neapturami, ātri iekarstoši un trauksmaini auni traucas savu dusmu un ugunīgu kaislību vadīti, viņi izšķiež savus enerģijas resursus un iztērē dzīvības spēkus.

Ja Pittas piedzīvo stresu, viņiem sevī jāatrod spēku, lai neuzsprāgtu – kā parasti, bet nomierinātos un atdzistu. Pittas var sasniegt miera un savaldīšanās stāvokli, kad glezno dabas skatus, priecājas par dabas skaistumu, ziedošām zaļām pļavām un laukiem vai vizuļojošo upes plūdumu. Vēsums, miers, apcere un klusums, peldēšanās mēness gaismā – tas viss lieliski harmonizē Pittu.

Sakarā ar to, ka no desmitiem rītā līdz diviem dienā un no desmitiem vakarā līda diviem naktī iestājas Pittas laiks, tad cilvēkiem ar uguns konstitūciju jācenšas izvairīties no situācijām, kuras viņus provocē uz dusmām un stresu. Šajā laikā vēlams nedusmoties, nekliegt un neuzsākt karstus strīdus un konfliktus. Hrestomātisku Pittu uzvedība pat aprakstīta grāmatās: tieši Pittas sliecas sarīkot mežonīgus izlēcienus un emocionālus skandālus dienas vidū pie pusdienu galda un vakaros pirms gulētiešanas.

Neskatoties uz Pittas nevaldāmo apetīti, viņiem ieteicams viegls uzturs un dzērieni. Viņi nedrīkst pārāk daudz lietot virces, asas, dedzinošas un rūgtas piedevas, kā arī pikantas garšvielas, kuras rosina apetīti un pastiprina asins cirkulāciju. Nedrīkst lietot alkoholu. Ja Pittas ievēros šos ieteikumus, viņi beigs dusmoties, dumpoties un pēkšņi uzliesmot.

Pittu gremošanas trakta uguns maksimāli aktivizējas pusnaktī un dienvidū. Pittas drīkst sātīgi ēst visā diennakts gaišajā laikā, jo viņiem augsts vielumaiņas līmenis. Pareiza ēšana spēj regulēt Pittas ugunīgo dabu. Tās ir sava veida zāles, kuras nolīdzina un nomierina viņu impulsīvo raksturu un palīdz atcerēties savu kognitīvo „es”. Tādēļ Pittām mērķtiecīgi jāveido savus garšas un ēšanas ieradumus un jāēd „ar prātu”.

Lai savaldītu trakojošo uguni un nomierinātos pēc intensīvas garīga darba dienas, Pittām ieteicams pirms miega meditēt. Pēc sešiem vakarā viņiem jāsamazina aktivitātes līmenis un jāatslābinās. Ieteicams vizualizēt skaistas ainavas mierīgos vai pasteļtoņos, kuros redzami mierīgi upes ūdeņi, ainavas, kurās baltas smiltis vai sniegs, kurās zaļo meži, graciozi pārvietojas dzīvnieki un dzied putni.

Nakts vidū Pittām notiek radošās enerģijas pieplūdums, bet viņi rīkojas gudri, ja apspiež vēlēšanos nakti negulēt un iemigt rītausmā. Parasti Pittas guļ sešas – astoņas stundas, parasti guļot uz muguras. Pittām jāguļ ilgāk nekā Vatām un Kaphām, lai atjaunotu enerģijas rezerves, kuru viņi vētraini patērē pa dienu.

Kad pienāk vakars, Pittām jāaizmirst par uzvarām un varoņdarbiem. Ja viņi uzticas Vatas iekšējai gudrībai un Kaphas prasmei pabarot un sasildīt, tad viņi varēs pilnībā atjaunot zaudēto enerģiju un sagatavoties nākošās dienās cīņām.

Pittām no saviem gaisa un ūdens parteriem jāpārņem taktiskums un laipnība, žēlsirdība un prasme piedot, jūtu skaistuma grāciju, kā arī daudzas citas cilvēciski pievilcīgas rakstura īpašības.

No darba rutīnas cīņā par pašapliecināšanos un varu brīvais laiks Pittām kļūst par dzīvības enerģijas nostiprināšanas un veselības saglabāšanas profilakses laiku. Brīvo laiku Pittām jāveltī labdarībai. Iesaistoties humanitārā darbā, Pittas mācās līdzjūtību un līdzcietību. Kad Pitta kļūst cilvēcīgs, viņam zūd vajadzība izcelties un piesaistīt uzmanību savai „izcilajai” personai, jo viņš sāk saprast, ka patmīlība un godkāre ir smieklīga, bet svarīgas ir dvēseles īpašības, viņa ugunīgās dabas smalkums un dzīvīgums.

uz augšu

Fiziskā slodze

Pittām ieteicami tādi fiziskās slodzes veidi, kuriem piemīt vienmērīgs, nevis saraustīts raksturs. Viņu fiziskajai un psihiskajai veselībai ļoti ieteicama peldēšana, aerobika, slēpošana, daiļslidošana, ātrslidošana, skriešana sīkiem solīšiem, kross un maratona distances, teniss, šahs, tūrisma pārgājieni un alpīnisms.

Uguns cilvēkiem piemīt iedzimta mīlestība pret sportu. Taču viņiem vienmēr jāatceras, ka sporta veidiem, kuri prasa lielu enerģijas patēriņu – vienalga, vai tā būtu peldēšana, skriešana, aerobika, airēšana, teniss vai futbols, drīkst nodarboties tikai diennakts dzestrajā laikā.

Sporta nodarbību laikā Pittas sadedzina lieko enerģiju. Taču viņiem uzmanīgi sevī jāieklausās, lai nepieļautu vielu maiņas paātrināšanos organismā.

Pittām ieteicams divreiz dienā izpildīt joga asanu kompleksu. Īpašu uzmanību jāpievērš prāta novešanai mierīgā nomierinātā stāvoklī. No jogas asanām viņiem ieteicamas pozas, kuras vērstas uz garīgās pārpūles pārvarēšanu un atslābināšanos.

Atcerieties: ja vēlaties stiept ķermeni vai vingrināt noteiktas sistēmas un orgānus ar jogas palīdzību, šos vingrinājumus izpildiet pirms jebkuru citu sportisku nodarbību sākuma! 

uz augšu

Aromaterapija un ķermeņa kopšana

Pittas tipam ieteicami sausi, vēsi, saldeni aromāti, mazliet pikanti, bet ne sūri. Lai harmonizētu Pittas došu, vēlams ieelpot šādus aromātus: roze, rūgtā apelsīna lapas un jaunās saknītes, kanēlis, vaniļa, sandalkoks, aira, borneola, mirte, narcise, lotoss, piparmētra, muskatrieksts, artabotriss, jasmīns, lakrica, vijolīte. 

uz augšu