VATA

Psiholoģiskais portrets
Kas Vatās pievilcīgs?
Kas kaitinošs Vatās?
Kas Vatām kaitīgs?
Enerģētika un ārējais izskats
Seksualitāte
Karjera
Stils, krāsu gamma un dārgakmeņi

Rekomendācijas cilvēkiem ar dominējošu Vata došu
Sezonāli un ikdienas darbību veidi
Fiziskā slodze
Aromaterapija un ķermeņa kopšana


Psiholoģiskais portrets

Ledains gaismas zibsnis aiz acumirklī nozuduša brieža; brāzmains vējš virs aukstām naksnīga tuksneša smiltīm – tāds ir Vatas raksturs.

Vata, visuma virzītājspēks, sajūt gaisa un ētera telpas ietekmi un apskalo smalko ķermeni. Vatas simbols – strauja uguns, kas pārvalda sirds čakru, un gudrais zilonis, senākais no zīdītājiem, kurš sevī nes gudrību par zemes vēsturi, augiem un ārstniecības augiem, kurš pārvalda sirds čakru. 

Vatas tips vienmēr tāls no materiālām idejām, jēdzieniem un ikdienišķas dzīves priekšstatiem, - gandrīz uz izolācijas robežas. Uz zemes tipa pamatīguma un cienīguma fona Vata izskatās neveikli, pretrunīgi un nekonsekventi. Salīdzinājumā ar Kaphas stoicisko izturību un Pittas augsto aktivitāti, sevišķi uzkrītoša Vatas īpašība ir vienmēr uztraukties, pārdzīvot un šaubīties. Starp saviem partneriem Vata izceļas ar augstu kustīguma un mainības līmeni. Šis cilvēku tips atstāj aizjūras brīnuma iespaidu, bet āriene bieži ir mānīga.    

Atšķirībā no Pittas, Vatai piemīt milzīgs garīgais potenciāls un spēja dzīvot dziļi garīgu dzīvi. Vatas došu galvenokārt virza smalkais ķermenis un tā augstākais ēteriskais  plāns, tāpēc Vatas augsti attīstītā būtība iemiesota sirds un galvas čakras enerģijās. Šie cilvēki spēj mīlēt, būt līdzjūtīgi un saprotoši. Smalkjūtīgums, jūtīgums, vērīgums un atsaucīgums vienmēr norāda, ka cilvēkam piemīt Vatas doša, lai kādam tipam viņš piederētu. Personībai, kura evolucionējusi no ceturtās čakras, ļoti īsa karmiskā aste. Taču, kad Vata nomaldās no pareizā ceļa, sekas mēdz būt ļoti skumjas. Meditācijas laikā cilvēki, kuri pieder Vatas tipam, uzzina par viņiem kopš dzimšanas piemītošām spējām peldēt kognitīvās enerģijas okeānā, pa enerģētiskajiem kanāliem sasniedzot instinktīvās gudrības avotus.

Vatas cilvēkiem piemīt gaišs talants: viņi spēj mīlēt un just garīgajā dimensijā. Parasti, atkarībā no šo cilvēku brieduma pakāpes, viņu fiziskās vēlmes dziest un sāk uzplaukt dziļa kosmiska mīlestība, kuras neredzamajos apskāvienos viļņojas visums. Šiem cilvēkiem jāatveras un jāļauj savai neparastajai dabai baudīt universālās jūtības patieso garu. Tieši tas viņiem dos maksimālu gandarījumu juteklisko sajūtu iepazīšanā.  

  Uz citu tipu fona Vatas cilvēki šķiet nesaprotami. Viņi pārsteidzoši atšķiras no stiprajiem, lietišķajiem, praktiskajiem, dūšīgajiem, veselībā un aktivitātēs krāšņajiem partneriem, kaut gan pēdējie parasti garīgi mazāk attīstīti un viņu zināšanu ceļš īsāks. Liekas, ka Vatas cilvēki ir kā vēja pūsma jums līdzās, jūs sajūtat viņu klātbūtni, bet viņi jums paliek neredzami, miglaini, izplūduši, kā cilvēki miglainā fotogrāfijā.

Mūsdienu civilizētais cilvēks kļuvis saprātīgs un apdomīgs, viņš visiem spēkiem cenšas izturēties loģiski un konsekventi, bet viņš ir aizmirsis, ka viņa galvenais un vienīgais uzdevums – garīgā izaugsme un augšupeja, ceļš uz gaismu. Vatas cilvēki – vissenākie cilvēces pārstāvji un vairāk par visiem pārējiem  tipiem pakļauti briesmām, kuras slēpj mūsu neprātīgā, aizmāršīgā un orientierus zaudējusī haosa pasaule. Tipiska kļūda, kuru pieļauj šī tipa pārstāvji, ir tāda, ka viņi mēģina saplūst ar rutīnu, ko radījušas Pittas un Kaphas. Vata – tas ir pats smalkums, vieglums, trauksmainība, kustīgums, nepastāvība un mainība. Skarbās zemes, kurām pāri iet Vata, Pittas un Kaphas tipiem nesaprotamas un necaurejamas. Bet viņi uz turieni nemaz neiet: kāpēc? Kad Vatas mēģina iet vienā solī ar abiniekiem Kaphām vai ugunīgajiem Pittām, viņi velti tērē enerģiju. 

Visas tā sauktās normas un noteikumi, pēc kuriem vadās Pittas un Kaphas, neder Vatām, kuras cenšas izvairīties no jebkuras viņu brīvības ierobežošanas. Tomēr reizēm Vatām nākas nolaisties uz zemes, lai „sazemētos”. Viņiem obligāti jāmijas „lidojuma” periodiem ar „sazemēšanās” periodiem, lai atpūstos un uzkrātu enerģiju pirms nākošā lidojuma. Reizēm tādi piespiestas „smagnējības” periodi turpinās ilgāk nekā to gribētos Vatam, bet tas saistīts ar to, ka stingri uz zemes stāvošie Kaphas un Pittas cenšas iejūgt Vatu rutīnas dzīves iejūgā. Reizēm Vatas apzināti veic tādas „izkāpšanas uz zemes”, tiecoties sagādāt prieku mājiniekiem vai atbilstību standartiem darbā, bet – kā dēļ? Lai nomierinātu Kaphu un Pittu ar viņu „tā vajag” vai „cilvēkiem tā pieņemts”? Tomēr pat „izkāpšanas” momentos Vatas galvenie „virszemes” principi pēc rakstura ļoti atšķiras no principiem, pēc kuriem dzīvē vadās Kaphas un Pittas.  

Vatas tipam piederošie cilvēki vienmēr traucas mūžīgi mainīgās esības spēles avangardā, bet nekad netiecas atrasties priekšgalā vai kļūt par līderi. Vatas dabai piemīt iedzimta muzikalitāte. Askētiskajiem Vatām obligāti nepieciešams atslābināties, apcerēt un meditēt, lai atbrīvotos no dusmām, kuras sakrājas pēc trokšņainas dienas nebeidzamās kakofonijas. Par dziedniecisku praksi Vatām var kalpot darbību veidi, kuru enerģija dziļi saskan ar Vatas rakstura smalkajām vibrācijām.

Sirds čakru, Vatas galveno pieslēgšanās kanālu visumam, apmazgā un baro tīra skaņa. Nepiederīgas skaņas, pat dabiski radušās, traucē Vatai vibrēt dziļos līmeņos, rezonējot ar visuma pulsācijām. Lūk, kāpēc viņiem tā patīk klusums. Viņiem piemīt unikālas spējas iedziļināties savā iekšējā pasaulē, ieiet klusuma valstībā, ieklausīties iekšējās sajūtās un atrast patvērumu, kur valda tikai plūsmas, viņu iekšējās enerģijas saskaņa.

Tāpat kā vējš, Vata visur jūtas ērti, izņemot nišās, ko radījuši Kaphas un Pittas. Vatu var salīdzināt ar naksnīga tuksneša vēju, kurš traucas pāri čirkstošām smiltīm, kuram nav ne augšas, ne apakšas, ne sākuma, ne beigu. Vatu iemidzina rimstoša vēja skaņas bezgalīgajā un mūžīgajā izplatījuma okeānā.

Vatas jūtīgas ne tikai pret skaņām, bet arī pret pieskārieniem. Viņi izceļas ar smalku taustes reakciju, un jums par to nevajadzētu brīnīties, jo ādu pārvalda gaiss. Viņus nomierina viegls, maigs dabīgu audumu pieskāriens, izraisot labklājības un komforta sajūtu.

Cilvēkiem, kuri pieder šim tipam, nekad nav laika, viņi rēķinās ar katru minūti. Kā lai te padomā par veselības nostiprināšanu un ķermeņa enerģētisko uzlādēšanu? Viņiem žēl izšķiest dārgo laiku „muļķībām”. Vatām vienkārši nav aptverams, kā var bezjēdzīgi laiskoties karstā vannā ar aromātiskām eļļām, lutinot un barojot katru sava ķermeņa poru ar dziedniecisko valgmi, un kā var paciest nomierinošas masāžas seansu. Paši to neapzinādamies, Vatas zemapziņā baidās, ka tādas rūpes par ķermeni viņus novērsīs no dienišķām un pierastākām nodarbībām: nemiera, uztraukuma, pārdzīvojumiem, sliktām priekšnojautām uc. Taču viņiem katrā ziņā jārūpējas par savu ķermeni un jānostiprina veselība, atvēlot šiem pasākumiem kaut vai dažas stundas dienā!

Vējš vienmēr aizslīd no spēcīgiem apskāvieniem, kaut gan šie apskāvieni apvalda tā draiskulības un uztur gara liesmojošo uguni. Vatām jāiemācās pacietību. Viņiem pacietīgi jāuztur kontakti ar bezmērķīgi tālumā klaiņojošiem vai sulīgās zaļās ganībās ēdošajiem smagajiem, lielajiem Kaphām un niknajiem, azartiskajiem, agresīvajiem, slavas, varas un atzinības alkstošajiem Pittām.

Lai Vata sevi iemīlētu tādu, kāds ir, lai izbeigtu sevi kritizēt, nosodīt un vērtēt, viņam nāksies iet garu un grūtu sevis pārvarēšanas ceļu. Vatām nav jājūtas pasaulē kā baltajām vārnām barā. Viņiem tikai jāsaprot, ka viņiem piešķirts augstākās spējas. Bez tā viņi nekad nespēs iemantot iekšējo un ārējo harmoniju un samierināt garīgo ar juteklisko.

uz augšu

Kas Vatās pievilcīgs?

Par Vatas pozitīvajām īpašībām uzskata ekstravaganci, neparedzamību, možumu, dzīves mīlestību, entuziasmu, dzīvu iztēli, smalku uztveri, lielu jūtīgumu un atvērtību. Blakus tādiem cilvēkiem vienmēr interesanti, pie viņiem tiecas meklējot skaisto, daiļo un iedvesmu. Viņi ir līksmi, dzīvīgi, asprātīgi, viegli uzbudināmi, stereotipi viņiem tāli. Fantastiskās pasaules, ko rada viņu iztēle, vieglais un dedzīgais saskarsmes  veids, aizrautība un trauksmainība, nestandarta domāšana, prasme redzēt „aiz aizkara”  neatturami piesaista cilvēkus, kuri traucas pie viņiem kā bites uz ziedu.

Vatas tipa cilvēki ir vērīgi un jūtīgi. Kad viņi sasniedz briedumu, kļūst atbildīgi, ar stipru gribu un spēj loģiski domāt kritiskos momentos. Vatas lieliski jūt cilvēkus un momentā uztver, kā pret viņiem attiecas. Visi jaunu ceļu lauzēji parasti attiecas uz Vatas tipu, viņi vienmēr klāt pie jaunā sākuma, viņi ir jaunā iniciatori. Viņi iedrošina, bīda, uzlādē ar enerģiju un noskaņo.

uz augšu

Kas kaitinošs Vatās?

Kad Vatas tipa cilvēki zaudē iekšējo līdzsvaru, viņi kļūst impulsīvi un viegli uzbudināmi, gribasspēks kļūst vājāks, viņi kļūst vieglprātīgi un tajā pašā laikā aizdomīgi. Viņu šaubīšanās un nemiers sāk uztraukt apkārtējos. Pie viena, pastiprināts uztraukums norāda, ka sirds čakras enerģija tiek bloķēta.

  Lai organismā iestātos Vata došas disharmonija, bet pēc tam arī pārējo došu disharmonija, nav sevišķi jācenšas. Pietiks, ja neievērosiet dienas režīmu, strādāsiet virsstundas, novedīsiet sevi līdz pārpūlei, vienmēr steigsieties un nekad neatpūtīsieties, dzīvosiet vienā skriešanā, nogurdināsiet sevi ar sliktām emocijām, ķersieties vienlaicīgi pie vairākiem darbiem un nevienu nenovedīsiet līdz galam. Vispār Vatām piemīt nosliece uz haotisku dzīves veidu, savu spēku pārvērtēšanu un neizgulēšanos.    

Kad Vatas doša atrodas līdzsvarā, šī tipa cilvēki sajūt enerģētisku pacēlumu un mundrumu, kas viņos izsauc visatļautības ilūziju. Viņiem liekas, ka ir spēcīgi, ka var nesajūtot sāpes graut savu organismu ne tikai ar mentālām un emocionālām, bet arī ar fiziskām slodzēm.

uz augšu

Kas Vatām kaitīgs?

Nogurdinoši sporta treniņi, ilgstošas un regulāras nodarbības sporta veidos, kuri izsauc tauku sadegšanu organismā un nepalielina muskulatūras masu (bet tieši muskuļu masas pieaugums veicina „sazemēšanos”), visdažādāko jaunu dziedniecisku metožu aprobēšana (šie cilvēki dievina visu jauno, visu, kas satrauc iztēli) – tas viss Vatas tipa cilvēkus noved pie pārmērīgas „gaisīgo” īpašību palielināšanās. Veselība viņiem pasliktinās, ja pietiekamā daudzumā  nesaņem šķidrumu, ja pārmērīgi lieto alkoholu, ja rīkojas haotiski un neprot koncentrēties uz galveno.

Fizioloģiskais un psiholoģiskais diskomforts nekavējoties rada labvēlīgu augsni nervu izsīkumam, anēmijai, spēku zaudēšanai, nespēka, noguruma sajūtai („Bet es šodien gandrīz neko nedarīju”). Cilvēks nav spējīgs atslābināties, apsēsties, atpūsties un mierīgi priecāties par to, ko šajā brīdī dāvā dzīve.

Tādu cilvēku sapņi vienmēr ir dinamiski: sapņos viņus vajā, viņi maldās labirintos, cenšas noslēpties vai atrast izeju. Parasti viņi sapņos redz sevi krītot, paceļoties uz augšu vai lidojot. Mostoties viņi nodreb, jo vēl nav iemācījušies akurāti atgriezties ķermenī, kuru apzināti atstāj miegā.

uz augšu

Enerģētika un ārējais izskats

Par Vatas tipa cilvēku atšķirības fizisku pazīmi uzskata „smalkus kaulus”. Ja jūs redzat slaidu, graciozu jaunu sievieti ar mazām krūtīm, šaurām gūžām, ar neizteiktu jostasvietu, stūrainiem pleciem un garām kājām ar tievām potītēm, tad varat būt droši, ka viņai dominējoša ir Vatas doša. Parasti Vatas kustības ir straujas. Šī tipa cilvēkiem ir tievas plaukstu pamatnes un ļoti maza ķermeņa tauku kārta. Bieži ādai cauri redzami venozie asinsvadi. Vatas „stiprā puse” – praktiski nemainīgs ķermeņa svars, kurš ietiepīgi rāda vienu un to pašu, neskatoties uz visām pārmērībām, ar kurām viņi sevi lutina. Vatām bieži knikšķ locītavas. Viņiem sausa āda un vienmēr aukstas rokas un kājas. Parasti visiem spilgti izteiktiem Vatas pārstāvjiem kājas ir garas vai vismaz garākas nekā Kaphas un Pittas pārstāvjiem. Vatām vienmēr gribas ēst, jo kustīgais dzīves veids prasa lielu enerģijas patēriņu, kuru papildina uzturs. Viņiem bieži iesaka sevi žēlot un taupīt, jo viņi aizdegas, deg un ātri sadeg. „Sadeguši” viņi jūtas vāji, iztukšoti, zaudējuši spēkus, un tikai tāpēc, ka neprot reāli novērtēt savus spēkus.

Ja būtu nepieciešams raksturot Vatas ar vienu vārdu, šis vārds būtu „pēkšņi”. Viņiem vienmēr viss notiek spontāni. Viņi spēj iedegties no viena vārda: radās asociācija, sāka darboties iztēle, - un, lūk, jau lido doma.

Taču Vatas tikpat ātri pieviļas kā aizdegas. Viņi momentā var zaudēt interesi pret to, kas viņiem pavisam nesen bija licies, ka kļuva par dzīves jēgu. Viņiem bieži manās garastāvoklis, viņi viegli aizmirst aizvainojumus. Ja sadusmojas, tad tikai uz mirkli. Tik mainīgs raksturs noved pie nelīdzsvarotības un neregularitātes it visā: ēšana, miegs, darbaspējas, jaunrade un mīlas prieki. Neaizmirstiet, ka Vatas tipu pārvalda gaiss un ētera izplatījums. Izplatījumā notiek visnegaidītākie notikumi, jo tieši gaisa kustības izsauc brīzes, vēju un viesuli.

uz augšu

Seksualitāte

Noteicošo ietekmi uz cilvēkiem, kuri pieder pie Vatas tipa, atstāj Venēra un Jupiters, kaut gan viņus tāpat pārvalda Merkurs, Saturns, Urāns un Neptūns. No Urāna viņi saņem elektrizēšanos un zibenīgus enerģijas uzbangojumus, no Saturna – sausumu, skeletu, augumu un laika izjūtu, Neptūns apveltī ar bagātu iztēli, intuīciju, misticismu un spēju uz dziļām meditācijām, bet Merkurs dod kontaktus, mentālu vieglumu, gaisīgumu un lieliskas oratora spējas… Taču par galveno Vatu pārvaldnieku uzskata Venēru un Jupiteru. Venēras sievišķīgais Mēness princips šī tipa cilvēkiem iniciē mīlestību pret mākslu, spilgti izteiktu interesi pret kultūras fenomenu kopumā un konkrēti pret sociālo attiecību fenomenu. Vatas raksturīgi ar jūtīgu dabu, un skaistumu novērtē augstāk nekā pārējie tipi. Intīmo attiecību attīstība Vatām notiek diezgan lēni un bieži vien ievelkas uz ilgu laiku. Taču Vatām jāatceras, ka nedrīkst šo procesu padarīt par bezgalīgu un mokošu kāpšanu kalnā. Reizēm nenāk par ļaunu atslābt un izbeigt kontrolēt situāciju. Jāļauj attiecībām attīstīties savu ceļu. Pienāk laiks, kad jārīkojas.

Vatas alkst pēc tīras mīlestības. Šie cilvēki dod priekšroku cildenām romantiskām attiecībām, nevis intīmas mīlestības kaislībām. Viņu mīlestībai piemīt drīzāk platonisks raksturs, nekā fizisks. Primitīvs sekss kā sports viņiem svešs. Viņi gatavi iemiesot dzīvē skaistas idejas un ideālus, kuri saistīti ar platonisku jutekliskumu, un tādu attieksmi novērtē augstāk par seksu. Viņi ir konservatīvi un paceļ kulta līmenī tradicionālo vērtību sistēmu, kaut gan bieži to apstrīd un ne katrreiz atzīstas pat paši sev. Vatām seksuālās attiecības kā tādas neinteresē, un, sakarā ar tieksmi pierādīt pretējo, viņi bieži kļūst impotenti, velti izšķieduši enerģiju. Vatas cilvēku prāta spēles un radošā iztēle gan vīriešiem, gan sievietēm visbiežāk pamostas no jutekliskām sajūtām, nevis ķermeņa fizisku un bioloģisku prasību un instinktu rezultātā.

  Gan Vatas vīrieši, gan sievietes pēc standartiem, kurus izdomājuši stingri zemē iesakņojušies Kaphas, liekas frigidi. Taču patiesībā viņi ir poētisku fantāziju pārpilni, un, kad viņi satiek „savu vienīgo”, viņi uzzied un pārvēršas par mīlestības dieviem un dievietēm. Viņiem mīlestība ir garīgs process, nevis rezultāts seksuālu kontaktu veidā.

Ja Vata izdara izvēli, tad augstu godā savas attiecības ar partneri un izturas pret viņu uzticīgi un patiesi. Reizēm Vata var ilgi „lidināties”, neuzsākt ar partneri intīmas attiecības, bet, kad viņš tās izlemj uzsākt, tad kļūst par satriecošu mīļāko, kurš spēj sniegt partnerim augstāko baudu.

Vatām nepieciešams izvēlēties pareizu dzīves partneri. Par labākajiem dzīvesbiedriem viņiem kļūst nobrieduši Kapha-Pitta, Pitta-Kapha vai Kapha-Vata tipi, kuri jau sevī uzveikuši pārmērīgas kaisles un seksualitātes minotaurus, krokodilus un tīģerus.

uz augšu

Karjera

Jupiteru dēvē par guru un skolotāju planētu, kuri skolniekiem nodod zināšanas par cilvēka iekšējo „es”, par Dievu un pasaules uzbūvi. Īsts guru spēj aizvest skolnieku no pilnīgas tumsonības stāvokļa līdz nemirstībai. Vatas tipa cilvēku askētisms atbilst šim retajam aicinājuma, un daudzi Vatas nostājas uz šī ceļa. Viņu raksturā jau iedzimtas skolotāja īpašības, tāpēc nav pārsteigums, ka starp viņiem daudz skolotāju, kuri pasaulei sniedz ezotēriskas zināšanas. Tajā pašā laikā viņiem tas netraucē kļūt par pirmajiem un labākajiem starp tiem, kuri uzstāda noteikumus un nosaka kārtību pasaulē. Pēc psiholoģiskā rakstura Vatas cilvēku tips ir visnobriedušākais no visiem tipiem, tāpēc viņiem labi piestāv tēvu, skolotāju, iedvesmotāju un visuma patriarhu lomas.

Vatām grūti dzīvot ģimenes dzīvi, kļūt par ģimenes locekli, kuri ierobežo pēctecības un tradīciju žņaugi. Katra Vatas vērīgums, tālredzība, apgaismība un intuīcija fokusējas uz vispārēju un bezpersonisku labklājību visiem un katram, tāpēc ģimenes pienākumi viņiem liekas apgrūtinoši. Radinieki un draugi parasti atsakās atzīt, ka Vatām piemīt iedzimta taisnības sajūta un veselais saprāts. Vatas bieži atklāti konfliktē ar tuviniekiem, kuri prasa mīlestību un cieņu, jo patiesi nesaprot, kāpēc tikai tādēļ, ka ar tuviniekiem pastāv bioloģiskā saikne, viņiem tie jāmīl vairāk nekā draugi un suns.

Vatām raksturīgs kustīgums un vientulības mīlestība. Viņi var kļūt slaveni visā pasaulē, bet var ieslēgties cellē, pieņemt mūka dzīvesveidu kā vislabāko. Vatas, kuri spējuši uzveikt savas bailes un kompleksus, kļūst par gaismas pavadoņiem, traucas vēja spārniem. Viņi neapzināti pievelk sev cilvēkus un aizrauj sev līdzi.

Paši to neapzinādamies, viņi spēj atvieglot svešas sāpes un ciešanas.

Visbiežāk Vatas kļūst par skolotājiem un filozofiem, lektoriem un mūziķiem, likumdevējiem un starptautiskiem koordinatoriem, starpniekiem un diplomātiem, politologiem, teologiem un baznīcu kalpotājiem, mūkiem un baņķieriem, labdarības biedrību un žēlsirdības fondu vadītājiem, arodbiedrību līderiem un psihologiem – konsultantiem. Strādājot par konsultējošiem psihologiem, viņi sniedz psiholoģisku palīdzību invalīdiem, vardarbības upuriem, narkomāniem, alkoholiķiem un totalitāro sektu upuriem.   

Kaut arī šī tipa cilvēki nekļūst par harizmātiskiem līderiem materiālā plānā, bez viņu līdzdalības nevar realizēt sekmīgi realizēt nevienu projektu vai liela mēroga programmu. Un, ja viņi vada projektu, tā ir vistālākās perspektīvas kvalitātes un reāla iemiesojuma garantija. Bez tam, Vatas ir neaizstājami gadījumos, kad darbs jāpaveic „aizkulisēs”. Var bez pārspīlējuma teikt, ka šī tipa cilvēki – jebkuras organizācijas sirds, dvēsele un gars.   

uz augšu

Stils, krāsu gamma un dārgakmeņi

Slaidais ķermenis Vatām ļauj izvēlēties apģērbu plašā stilu un fasonu diapazonā un rotāties ar visdažādākajiem juvelierizstrādājumiem. Vatām ieteicams valkāt apģērbu, kurš viņus ne tikai atšķir no apkārtējās pasaules, bet arī piešķir pašpārliecību. Nevar iedomāties elegantāku sievieti par Vatas sievieti, kura tērpusies smalkā tērpā un ar gaumi izrotājusies ar rotām, kuras skaisti papildina viņas vieglo, slaido tēlu. Starp citu, vairums topmodeļu uz pasaules skatuvēm lieliski ilustrē izskata tipu, kas raksturīgs konstitūcijai ar dominējošu Vatu. Kaut gan Vatas var neierobežoti un brīvi atļauties apģērba izvēlēti, viņi reti pievērš uzmanību tādiem „niekiem”.

Dziedniecisku ietekmi uz Vatām atstāj sekojoši dārgakmeņi un cēlmetāli: ametists, safīrs, dzeltenais granāts, baltais mēness akmens, sarkanais un dzeltenais opāls, sudrabs un zelts.

Siltie un klusinātie zemes toņi, sarkanās, oranžās, zaļās krāsas un nokrāsas dažādās kombinācijās piešķir Vatām pašpārliecību un iekšējo mieru. 

uz augšu

IETEIKUMI CILVĒKIEM AR DOMINĒJOŠU VATAS DOŠU

Sezonāli un ikdienas darbību veidi

Rudens periodu uzskata par Vatas gadalaiku, tāpēc rudeņos cilvēkiem, kuri pieder šim tipam, sākas daudz veselības problēmu. Katru gadu Vatām jau laikus jāgatavojas rudenim. Vatas enerģija maksimāli aktivizējas no diviem naktī līdz sešiem rītā, un no diviem dienā līdz sešiem pievakarē. Vatas mostas agri rītā un kļūst aktīvi. Pirms gulētiešanas Vatām regulāri jāizpilda elpošanas tehnikas un relaksācijas tehnikas. Vatas rīkosies ļoti saprātīgi, ja ies gulēt agri. Tikai tad viņi naktī varēs pietiekami izgulēties un uzkrāt spēkus nākošajai dienai, kad viņus rītā modinās pirmie saules stari. Vatām pēc iespējas jācenšas mazliet pagulēt dienā, periodā starp diviem un četriem pēc pusdienām, jo šajā laikā enerģija Vatām sāk izsīkt. Ja nav iespējas dienā pagulēt, tad pēcpusdienā jāsamazina aktivitāte. Dienas otro daļu jāplāno rēķinoties ar aktivitātes samazināšanos, un visus atbildīgus pasākumus un intensīvu slodzi jāpārceļ uz dienas pirmo pusi. Sakarā ar to, ka Vatām aktīva sirds un galvas čakra, viņi naktīs guļ ne vairāk par četrām – sešām stundām uz kreisajiem sāniem.

Šī tipa cilvēku veselībai nāk par labu pilnvērtīga ēšana trīs reizes dienā. Pirmajai ēdienreizei jeb agrajām brokastīm jānotiek ap septiņiem no rīta, pusdienās ieteicams uzkost, bet vakariņās ap sešiem ieteicams kārtīgi paēst. Ideāls laiks, lai dotos pie miera – desmit vakarā.

Vatām jāievēro dienas režīms, kuru jāplāno tā, lai pēcpusdienā varētu atvēlēt laiku atpūtas brīdim, ķermeņa kopšanai, apziņas tīrīšanas tehnikām, relaksācijai un harmonizācijai (tā var būt meditācija, lūgšana vai pārdomas). Vatām nav ieteicama pārpūle, viņiem kaitīga intensīva slodze. Atšķirībā no stiprajiem un izturīgajiem Kaphām, Vatas cilvēkiem nav tādas izturības un spēka. Viņi urāniskā veidā spēj uzsprāgt, un viņu enerģijas uzliesmojumi var satriekt iztēli, bet šie uzliesmojumi ir vienreizēji, momentāni, un nākamajam „uzliesmojumam” viņi ilgi krās spēkus. Daudz enerģijas Vatas tērē domu un iztēles „lidojumiem”, tāpēc viņiem jāiemācās sevi saudzēt un nenovest līdz pagurumam. Iedzimtās spējas „lidot”, pareizinātas ar neapzināto estētismu un vajadzību pēc skaistā, Vatām diktē nepieciešamību dzīvot pēc mērenības, skaistuma un daiļuma principa. 

uz augšu

Fiziskā slodze

Fiziskajiem vingrinājumiem, ar kuriem nodarbojas Vatas, jābūt īslaicīgiem un „maigiem”. Tie var būt elpošanas vingrinājumi, joga, cigun, taiczi – juaņ, aikido (sevišķi atveseļojošais virziens ki, nesaistīts ar cīņu), ušu, balles dejas, deju aerobika, vieglas pastaigas, īslaicīgas peldes (bez piepūles, priekam), viegls skrējiens svaigā gaisā (nesistemātiski), īsi izbraucieni ar velosipēdu, golfa spēle, teniss un badmintons, peldes siltā vannā, džakuzi.

Atcerieties: ja vēlaties nodarboties ar ķermeņa stiepšanas vingrinājumiem vai vingrināt noteiktas sistēmas un orgānus ar jogas palīdzību, tad veiciet to pirms jebkuras citas fiziskās slodzes! 

Visus vingrinājumus jāizpilda mierīgā, mērenā tempā, arī slodzei jābūt mērenai, jo straujš temps došu Vata noved līdz nogurumam un disharmonijai. Spēka vingrinājumus jāizpilda palēninātā  tempā, izmantojot hanteles un citus atbilstošus piederumus.

Vatām ieteicams divas reizes dienā izpildīt joga sasanu kompleksu ar mērenu elpošanu. Sakarā ar to, ka Vatām vājā vieta ir mugurkauls un locītavas, jogas vingrinājumu kompleksā obligāti jāietver asanas, kuras veicina mugurkaula kustīguma un lokanības vingrināšanu.   

uz augšu

Aromaterapija un ķermeņa kopšana

Uz Vatām labi iedarbojas silti un mitri aromāti, bagātīgi ar saldumu un skābumu. Lai līdzsvarotu neharmonisku Vatas došu, ieteicami dažādos salikumos sekojoši aromāti: liepa, verbena, citrona un apelsīna mizas, melnā piparmētra, krustnagliņas, ķimenes, anīss, alteja, bazilika, muskata ziedi, apelsīnu ziedi (neroli), mandarīns, krustnagliņas un fenhelis, kardamons un kanēlis.

Ajurvediskā Vatas tipa pārstāvjiem ieteicams regulāri iziet relaksējošas masāžas kursu. Masāžai ieteicams izmantot sekojošas augu eļļas: kunžuta, kviešu asnu, aprikozu vai avokado eļļas, kurām pievieno ēteriskās eļļas, kas labvēlīgi iedarbojas uz Vatas došu. Šīs eļļas ne tikai baro, mitrina un atjauno sausu ādu, bet nodod harmonizējošu informāciju šūnu līmenī un harmonizē Vatas došu. Vata – tā ir došu karaliene, un visu došu harmonizēšana sākas ar Vatas harmoniju. Eļļas  ļauj saglabāt muskuļos siltumu. Pēc masāžas ieteicama silta vanna ar putām, šampūnu vai gēlu. Šie līdzekļi nomazgās lieko eļļu no matiem un ķermeņa, atstājot tikko manāmu aizsargkārtiņu, kas sargās ādu no aukstuma, izžūšanas un raupjuma. 

uz augšu