_ _ _
Katalogs
HERBALS.LV Veikali
Uzzini savu Došu
Piesakies jaunumiem Herbals
Piegade
Saņem jaunumus pārlūkā:

20.11.2015Mārdadzis - labdaris veselībai

Mārdadzis (Silybum marianum Gaerth) ir man ļoti mīļš augs. Varbūt tieši tāpēc, ka tā lietošana sniedz tik pamanāmu efektu! Šajā rakstā vairāk par mārdadža labvēlīgo ietekmi uz organismu un pozitīvajiem blakusefektiem!
Par botānisko pusi, lai runā citi (neesmu ne botāniķis, ne biologs, diemžēl!), parunāsim par šī auga īpašībām un to, kā lietojot uzturā mārdadzi, varam uzlabot savu pašsajūtu!

Расторопша (Silybum marianum Gaerth)

Mārdadzis veselības veicināšanai tiek izmantots jau vairāk kā 2000 gadu - tas vien jau ir labs arguments, kāpēc šis augs ir ievērības cienīgs, jo mana pieredze rāda, ka tradicionālā (tā, kas Tautas!) medicīna īsti melot neprot. Mārdadzi izmantoja dažādām kaitēm, visbiežāk saistītām ar nieru, aknu un žultspūšļa darbības traucējumiem.

Arī mūsdienu zinātne vairākos pētījumos pierādījusi šī auga spēju pasargāt aknu šūnas no toksīniem, vīrusiem, medikamentu nelabvēlīgajiem blakusefektiem, kā arī atzinusi mārdadža pretiekaisuma un antioksidanta funkcijas.
 
Aknu veselībai (un ne tikai!)
Mana pirmā asociācija, izdzirdot vārdu mārdadzis, ir aknas! Šo augu būtībā gribētu nodēvēt par "aknu sargu", un tieši šī funkcija mārdadzim arī ir visplašāk izpētītākā.

Mārdadža sēklas tiek lietotas:

    aknu darbības normalizēšanai un uzlabošanai,
    žults sekrēcijas veicināšanai,
    aknu šūnu atjaunošanai C hepatīta, cirozes, alkoholisma u.c. gadījumos,
    pie hroniskām aknu un žultspūšļa saslimšanām un iekaisumiem,
    ādas stāvokļa uzlabošanai,
    laktācijas stimulēšanai (ne velti mārdadzi tautā mēdz dēvēt arī par "Piena dadzi" un "Jaunavas Marijas zālīti")
    organisma attīrīšanai un toksīnu optimālai izvadīšanai,
    pie saindēšanās ar sēnēm u.c. dabas veltēm (skat. rakstu!)
    pie problēmām ar lieko svaru un tauku šķelšanai organismā,
    u.c.


Zem "u.c." slēpjas daudz un dažādas būšanas un nebūšanas veselībā, jo aknas organismā veic vairāk kā 500 funkciju.

Tieši tāpēc aknu darbības uzlabošana, ko var nodrošināt mārdadzis, var palīdzēt uzlabot kopējo pašsajūtu un novērst ar aknu darbību it kā nesaistītas kaites- hronisks iekaisums ķermenī (jebkur!), locītavu problēmas, slikta dūša un apetīte, aizcietējumi, hemoroīdi, migrēna, sirds slimības, nieru problēmas, nespēks, depresija, nespēja koncentrēties, slikts noskaņojums, lēna vielmaiņa, "ātra" novecošanās - šie visi var būt simptomi švakai aknu darbībai.


"Mārdadža iedarbību pētījuši bulgāru fitoterapeiti. Mārdadžu preparātu iespaidā nostiprinās aknu šūnu membrāna (apvalks), palielinās aknu šūnu atindēšanas spēja. Lai būtu terapeitisks efekts, vajadzīgi 10 grami mārdadža sēkliņu dienā. No mārdadža sēkliņām tiek ražoti arī dažādi preparāti," stāsta fitoterapeits Artūrs Tereško, "mārdadža lapas var izmantot tējai."

"Vaininieks" Silimarīns

Viena no mārdadža sēklu aktīvajām sastāvdaļām, kas atbildīga par aknu darbības uzlabošanu, ir flavonoīdu komplekss silimarīns.

Silimarīna darbības mehānisms

    Kā antioksidants- tas saistās ar brīviem radikāļiem, kas var bojāt šūnas, radot iekaisuma procesus, paātrināt novecošanos un palielināt deģeneratīvu saslimšanu risku. Silimarīns neitralizē brīvo radikāļu ietekmi, un pētījumi liecina par desmit reižu lielāku antioksidanta aktivitāti kā vitamīnam E.
    Tas palielina glutationa peroksidāzi (spēcīgs organisma antioksidants) aknās par vairāk kā 35% veselam cilvēkam un par vairāk kā 50% žurkām. Glutations ir atbildīgs par hormonu, medikamentu, toksīnu, u.c. ķīmisku savienojumu detoksikāciju. Augsts tā līmenis aknās palielina aknu spēju attīrīties.
    Silimarīns stimulē olbaltumvielu sintēzi aknās, kas rezultējas kā palielināta aknu šūnu reģenerācija- aknas spēj ātrāk un efektīvāk atjaunoties.
    Tas ierobežo leikotrīnu (iekaisumu radošas vielas, kas pie paaugstinātām vērtībām var izraisīt psoriāzi un citas iekaisīgas saslimšanas) sintēzi.

Tāpat Mārdadzis un tā aktīvie komponenti vairākos pētījumos ir pierādījuši spēju pasargāt organismu no dažādiem vēža veidiem. Tas ir ļoti ieinteresējis zinātnieku sabiedrību un mārdadža izpēte turpinās. Vairākās publikācijās tiek runāts arī par šī auga potenciālo spēju atjaunot aknas pēc smagām aknu cirozēm un alkohola izraisītiem aknu bojājumiem, tāpat arī C hepatīta profilaksei. Rezultāti pētījumos ir dažādi un mainīgi, tāpēc labākais rādītājs ir katrs sev pats! Mārdadzis un silimarīns tiek uzskatīts par drošu un nekaitīgu augu/uztura piedevu.

Ko izvēlēties?

Pagaidām no visiem Mārdadžu produktiem, ko esmu izpētījusi Latvijas tirgū, trīs (ja neskaitām pašu dārzos izaudzētu un samaltu labumu!) ir izpelnījušies īpašu atzinību.

maslo-rastoropshi-herbals

Mārdadža eļļa - tā kā silimarīns visveiksmīgāk tiek uzņemts tieši lipīdu formā (nevis tējās), mārdadža eļļa var kalpot par lielisku uztura bagātinātāju, kas veicina iepriekš minētās funkcijas. Diemžēl jāsaka, ka vairums Mārdadža sēklu eļļu (arī man par pārsteigumu!) tiek atšķaidītas ar rapšu eļļu, kas ne vien mazina silimarīna saturu tajā, bet arī var radīt pastiprinātu eļļas oksidāciju un iekaisumu attīstību ķermenī (tās kvalitātes, u.c. faktoru dēļ).

Iesaku iegādāties mārdadža eļļu no Herbals.lv , par kuras kvalitāti esmu pārliecinājusies arī uz savas ādas (un aknas! :)) Ieteicamā deva- 1 tējk. 3 reizes dienā (ar laiku var palielināt devu), vismaz 1-3 mēnešus.

SUPERFOODS_MILKTISTLE_SEED_powder Herbals

Mārdadža milti - šos miltus izvēlējos tieši draudzīgās cenas un lielā iepakojuma dēļ. Nereti mārdadža milti mēdz būt izteikti rūgti (neliels rūgtums šīm sēklām dabīgi piemīt!) un ar "nesvaigu" smaržu, tas liecina par delikāto eļļu oksidēšanos, un šādus miltus lietot uzturā nevajadzētu. Mārdadža miltiem no Herbals.lv neesmu novērojusi kvalitātes defektus, tāpēc iesaku lietot tieši šos! https://www.herbals.lv/lv/search?find=MILKTISTLE

Ieteicamā deva - 1 tējk. 3 reizes dienā, uzdzerot siltu ūdeni (ieteicams 30-40 minūtes pirms ēšanas). Pievienojot 1 tējk. medu tiek pastiprināta auga iedarbība. Minimālais kurss 1-2 mēneši. Vairāk par produktu lasi šeit.

 SUPERFOODS_MILKTISTLE_SEED_powder

Atceries!
Uzsākot lietot aknu attīrošus preparātus, izsitumi un pumpas uz ādas, sāpoša galva, neliels nelabums, garastāvokļa svārstības un dusmas var būt normāla parādība. Ja dažu dienu laikā līdz nedēļai simptomi nepazūd, ieteicams konsultēties ar speciālistu.

+371 286-688-54
herbals@herbals.lv
SIA ELFARM HERBALSHOP
LV40003936046
Банковские реквизиты:
AS Swedbank HABALV22
KONTS: LV66HABA0551017184222
Dabur
Organic India
Himalaya Drug
Planet Ayurveda
Indian Henna
Phytolab
Herbals Diet
Swanson
Natura House
Salidzini.lv logotips Meklē preces Latvijas interneta veikalos
All rights reserved | HERBALS.LV | Copyright SIA ELFARM HERBALSHOP © 2006-2015